Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA) – Komisja powoływana przez Wójta, działająca na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, której zadaniem jest realizacja zadań tejże ustawy, a także ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Podstawowym zadaniem komisji jest prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu, a w szczególności zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla takich osób.
Jak GKRPA może Ci pomóc?
Osoba z Twojego otoczenia lub jakaś instytucja w trosce o Ciebie postanowiła napisać do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wniosek z prośbą o zbadanie czy jesteś osobą uzależnioną. (wzór wniosku)
Zapraszamy Cię na rozmowę, aby wyjaśnić tę sprawę i wspólnie znaleźć dobre rozwiązanie. W trakcie spotkania z Komisją dowiadujesz się, jakie są możliwości poradzenia sobie z tą sytuacją – są one przedstawione poniżej.
Jeśli powiesz TAK uzależnienie to mój problem i chcę sobie z nim poradzić – Komisja proponuje Ci podjęcie dobrowolnego leczenia w Poradni Odwykowej.
Jesteś umówiony na pierwszą wizytę do specjalisty od spraw uzależnień, który będzie pomagał Ci w poradzeniu sobie z tym problemem. Rozmowy z nim nazywane są terapią i są nieodpłatne.
To specjalista decyduje o formie i czasie trwania Twojej terapii oraz o momencie jej zakończenia.
Sam nie możesz przerwać leczenia – jeśli tak się stanie Komisja ma obowiązek skierowania Twojej sprawy na drogę sądową. W spawie sądowej sędzia Sądu Rejonowego w Hrubieszowie decyduje czy zapadnie wyrok o zobowiązanie Cię do podjęcia leczenia odwykowego.
Prosimy Cię o dostarczenie do Komisji raz w miesiącu zaświadczenia o ilości rozmów odbytych z terapeutą.
Jeśli powiesz NIE i uważasz, że nie jesteś osobą uzależnioną – Komisja zleca wykonanie badania przez biegłych do spraw uzależnień, którzy po spotkaniu z Tobą stwierdzą czy jesteś osobą uzależnioną i sporządzą pisemnie swoją opinię.
Jeśli biegli nie znajdzie u Ciebie objawów uzależnienia Gminna Komisja na tym kończy swoją pracę.
Jeśli biegli stwierdzi, że jesteś osobą uzależnioną Gminna Komisja ma obowiązek przekazać Twoją sprawę do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie – może zapaść wyrok o zobowiązanie Cię do podjęcia leczenia odwykowego.
SKŁAD GKRPA W WERBKOWICACH
na podstawie zarządzenia nr 7/2025 Wójta Gminy Werbkowice z dnia 14 stycznia 2025 r.:
1) Przewodniczący - Łukasz Wojtaluk - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Werbkowicach;
2) Zastępca Przewodniczącego - Joanna Korczyńska - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia w Werbkowicach;
3) Sekretarz - Natalia Bednarczuk - pracownik Urzędu Gminy Werbkowice;
4) Członek - Magdalena Stasiuk - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Dzienny Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu;
5) Członek - asp. sztab. Andrzej Kozielewicz - Kierownik Posterunku Policji w Werbkowicach;
6) Członek - Agnieszka Jóźwiak - Szkoła Podstawowa w Werbkowicach;
7) Członek - Katarzyna Reder - psycholog.
Podstawa prawna:
• Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1119)
• Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2050 ze zm.)
• Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1249).
Kontakt:
Natalia Bednarczuk
stanowisko ds. promocji gminy i zdrowia
Urząd Gminy Werbkowice
ul. Zamojska 1
22-550 Werbkowice
(pok. nr 18)
email:
tel. 846572080 wew. 32